Tworzenie i pozycjonowanie stron internetowych, które dostarcza Klientów

Darmowe linki i zyskiwanie autorytetu w praktyce

Zdjęcie autorstwa Master Isolated

Najważniejszym czynnikiem, od którego zależy pozycja Twojej strony w rankingu Google jest liczba i jakość odnośników (linków) z innych stron, które kierują do Twojej witryny.

Ja od jakiegoś czasu zdobywam darmowe linki przez komentowanie na forach dyskusyjnych i blogach (przeczytaj, co to jest blog). Podejście to ma mnóstwo zalet:

  • daje odnośniki wysokiej jakości, które są szybko zauważane przez Google
  • jest w pełni bezpieczne i etyczne - nie ryzykujemy usunięcia naszej strony z wyszukiwarki
  • buduje autorytet, który sprzyja rozgłosowi
  • pozwala poznać potencjalnych partnerów biznesowych
  • rozwija wiedzę na temat branży
  • zajmuje tylko około 30 minut dziennie

W dalszej części artykułu przedstawię praktyczne porady na zdobywanie darmowych linków tym sposobem.

Na jakich forach pisać, by zdobywać darmowe linki?

Twoim celem jest znalezienie około pięciu forów dyskusyjnych, które mają przynajmniej jeden dział powiązany z Twoją branżą. Fora te powinny być aktywne, czyli mieć przynajmniej 10 odpowiedzi zamieszczonych w przeciągu ostatniego miesiąca w danym dziale.

Wybierz fora, które mają stałych czytelników. Przykładowo: forum pomocy technicznej produktu odwiedza się tylko, gdy ma się problem. Internauci nie czytają takiego forum regularnie (bo nie obchodzą ich problemy innych), więc nie będzie u kogo zdobyć autorytetu mimo publikowania częstych i trafnych odpowiedzi.

Jak zamieszczać linki na forach dyskusyjnych?

Na zdecydowanej większości forów dyskusyjnych możesz umieścić tzw. stopkę, czyli podpis, który automatycznie zostanie dodany do każdego Twojego komentarza. Warto więc umieścić w stopce dwa zdania tekstu z dwoma linkami do Twoich stron, by odnośniki te nie były pozbawione kontekstu (co jest istotne dla Google).

Umieszczanie linków w stopce jest powszechnie tolerowane, natomiast zamieszczenie odnośnika do własnej strony w treści wpisu powinno już być dobrze uargumentowane - inaczej zostanie potraktowane jako spam (niechciana reklama). Jeśli na Twojej stronie faktycznie ktoś może znaleźć to, czego szuka, to umieść do niej odnośnik, ale zawsze dodaj kilka zdań komentarza - nawet, jeśli byś miał powtórzyć to, co jest szeroko opisane na Twojej witrynie.

Jakie blogi komentować, by zdobywać wartościowe odnośniki?

Komentowanie na blogach jest bardzo rentowne. Zyskujesz bowiem nie tylko odnośnik do swojej strony, który widzą wyszukiwarki, ale też ruch, ponieważ bardzo dużo ludzi będzie chciało zobaczyć Twoją stronę, jeśli Twój komentarz będzie wartościowy.

Na typowym blogu pojawia się zazwyczaj jeden wpis na 2-3 dni. Treść, którą by można skomentować, pojawia się więc rzadziej, niż na forum. Z tego względu możesz być stałym czytelnikiem około 10 blogów z Twojej branży.

Wybierz takie blogi, które są popularne, czyli mają po kilka komentarzy pod większością wpisów. Na niektórych blogach wyświetlana jest także informacja o liczbie subskrybentów (prenumeratorów) nowych wpisów. Większa, niż 30, oznacza w miarę popularny blog.

Jak zdobyć darmowe linki na blogach?

Pisząc komentarz na blogu, mamy najczęściej do wypełnienia pola Imię oraz Adres strony WWW. Po publikacji komentarza prawie zawsze to, co wpiszemy w polu Imię będzie tekstem odnośnika do naszej witryny.

Dużo osób podaje więc słowa kluczowe jako Imię, np. "hotel wrocław". Zdecydowanie odradzam takie podejście, ponieważ świadczy o tym, że nie szanujemy autora bloga wystarczająco, by podpisać się swoim imieniem, albo przynajmniej nazwą firmy. Tak podpisany komentarz jest najczęściej usuwany przez właściciela strony nawet, jeśli zawiera wartościową treść.

Można jednak zachować się etycznie. Ja podpisuję się jako "Krzysztof Trynkiewicz z SukcesStrony.pl". Podaje więc swoje dane osobowe, a przy okazji stronę, z którą chcę, by mnie kojarzono. Osobiście preferuję też, jeśli ktoś w taki sposób się podpisuje na moich blogach. Zauważ także, że odnośnik Krzysztof Trynkiewicz z SukcesStrony.pl ma w sobie słowa kluczowe Sukces Strony. Google docenia je nawet, jeśli są pisane razem. Nazwa mojej domeny pomaga mi więc w pozycjonowaniu. Jest to dodatkowy atut, ale nawet przy domenach nie mających w sobie słów kluczowych (np. będących nazwą firmy) zdobywanie darmowych linków przez komentowanie na blogach jest bardzo opłacalne.

Jak zorganizować zdobywanie bezpłatnych linków?

Praktycznie każde forum dyskusyjne ma na swojej stronie głównej odnośnik "Zobacz nieprzeczytane posty" (post to po angielsku wpis). Pod koniec każdego dnia użyj go do przeglądnięcia zaktualizowanych tematów i zamieszczenia swoich odpowiedzi.

Postów w niektórych działach (np. Humor) nawet nie warto otwierać. Gdy w spisie nieprzeczytanych postów zostaną tylko tematy, których nie otwierasz, na stronie głównej forum kliknij link "Oznacz wszystkie fora jako przeczytane" - wyczyści to listę nieprzeczytanych postów.

W przypadku blogów często mamy możliwość zaprenumerowania (subskrypcji) na e-mail nowych wpisów, dzięki czemu nie musimy bloga odwiedzać codziennie, lecz dostajemy e-mail, jeśli pojawi się nowa treść.

Powyższe podejścia są proste i skuteczne. Poświęcając 20 minut możesz jeszcze bardziej przyspieszyć otrzymywanie informacji o nowościach z różnych stron internetowych (w tym z blogów i forów). W skrócie: zamiast otwierać każde forum internetowe i klikać na listę nieprzeczytanych postów oraz dostawać powiadomienia e-mailem o nowych wpisach na blogach, możesz wszystkie nowe treści mieć wyświetlone na jednej stronie internetowej. Jest to bardzo przydatne, ale nie niezbędne. W artykule co to jest RSS opisałem krok po kroku, jak tego dokonać.

Jak pisać na forach i komentować na blogach?

Przede wszystkim, pisz konstruktywnie. Nic na siłę - jeśli nie masz nic wartościowego do dodania lub masz ochotę wytknąć coś drugiej osobie, nie komentuj - to tylko zepsuje Twój wizerunek. Niech Twoje komentarze zawsze będą złotem, a nie tylko normalnymi treściami z chwilowymi przebłyskami mądrości. Ja w praktyce komentuję średnio co trzeci wpis na blogu lub forum. Odpuszczam sobie także, jeśli przyswojenie czyjegoś tekstu lub skomponowanie odpowiedzi wymaga znacznego nakładu czasu (ponad 5 minut).

Na forum można także wgrać grafikę, która jest wyświetlana obok Twoich wpisów. Nazywa się ona avatarem. Taki obrazek może być Twoim zdjęciem, logiem firmy, lub czymkolwiek innym. Ważne jednak, byś w ustawieniach swojego profilu na forum dodał avatar, ponieważ wtedy na pierwszy rzut oka widać, że komentarz pochodzi od Ciebie.

Avatary są też czasami wyświetlane na blogach obok komentarzy. Avatar wyświetli się, jeśli założysz wcześniej darmowe konto w serwisie Gravatar.com i wgrasz do niego zdjęcie, a następnie umieszczając komentarz na blogu podasz taki sam adres e-mail, jakiego użyłeś do rejestracji w Gravatar.com. Zajmie Ci to 3 minuty, więc najlepiej zrób to od razu.

Jak zostać zauważonym przez administratorów forum?

Administratorzy forów dyskusyjnych to często potencjalni partnerzy biznesowi. Na ich radar trafisz dzięki wartościowym komentarzom, ale też przez zgłaszanie wpisów typowo spamerskich (czyli reklamujących strony internetowe w pierwszym wpisie po zarejestrowaniu się na forum).

Praktycznie przy każdym wpisie na forum znajdziesz odnośnik "Zgłoś ten post administracji" (czasami reprezentuje go ikona wykrzynika) - jeśli jesteś pewien, że dany wpis jest spamem, użyj go. Administrator otrzyma zgłoszenie, które w prosty sposób rozpatrzy (otrzymasz o tym automatyczną informację e-mailem) i z pewnością doceni Twoje zaangażowanie, bowiem tej opcji używa bardzo mało osób.

Jak wykorzystać zyskany autorytet?

Darmowe linki to tylko jeden wielu plusów komentowania na forach i blogach.

Po kilku tygodniach zapewne zauważysz, że sporo pytań na forach dyskusyjnych powtarza się w kółko. Wtedy dobrze jest zrobić na swojej witrynie podstronę z rozwiązaniem danego problemu i linkować do niej w swoich odpowiedziach.

W przypadku bloga, jego autor z czasem (po miesiącu - dwóch) będzie dobrze Cię kojarzył. Wtedy możesz zaproponować mu napisanie oryginalnego artykułu na jego blog. Dla niego będzie to darmowa treść o wysokiej jakości (jesteś dla niego autorytetem). W zamian pozwoli Ci zakończyć artykuł dwoma zdaniami o sobie wraz z odnośnikiem do Twojej strony. Link taki będzie bardzo wartościowy dla wyszukiwarki, a dodatkowo wielu czytelników danego bloga odwiedzi Twoją stronę po przeczytaniu ciekawego tekstu.

Jeśli trafisz na kogoś, kto zamieszcza na YouTube filmy na temat Twojej branży i zbudujesz u niego autorytet dzięki komentarzom lub odpowiedziom wideo (kręcenie własnego filmu z komentarzem) lub po prostu będzie to osoba mająca zwykły blog, z czasem zaproponuj jej wysłanie Twojego produktu i zaznacz, że jeśli ma ochotę, to będziesz wdzięczny za szczerą recenzję w formie wpisu na blogu lub filmu na YouTube. Dobrym pomysłem jest podarowanie tego produktu za darmo, ale jeśli produkt jest drogi, to możesz go wypożyczyć, a recenzent i tak będzie szczęśliwy, że może przetestować tak drogi sprzęt. Pamiętaj jednak, że recenzja może być krytyczna, więc postaraj się, by dany egzemplarz był wysokiej jakości.

Jak znaleźć fora i blogi tematyczne?

Fora znajduje się bardzo łatwo - wystarczy wpisać w Google nazwę branży i dodać słowo forum, np. "elektronika forum".

Ten sam chwyt w przypadku blogów czasami nie działa tak dobrze. Wpisz szukane słowo kluczowe (np. "elektronika") do Google i naciśnij przycisk szukania. Po lewej stronie wybierz język stron docelowych jako polski i kliknij napis "więcej". Teraz kliknij na odnośnik Blogi, by znaleźć blogi i konkretne posty powiązane z danym słowem kluczowym. Po lewej możesz wybrać, czy chcesz wyświetlić tylko główne adresy blogów związanych z szukanym słowem, czy konkretne wpisy na blogach. Nas bardziej interesuje ten pierwszy przypadek.

Zauważ także, że Google pozwala na szukanie nowych treści. Po lewej możemy więc zaznaczyć, by wyświetlane były tylko nowe wiadomości z ostatnich 24 godzin i wybrać kategorię Blogi lub Dyskusje. Te ostatnie to po prostu wpisy na forach dyskusyjnych. Zaznaczając te kryteria szukania znajdziemy nowe wpisy na różnych forach dyskusyjnych (lub blogach, jeśli zaznaczyliśmy Blogi a nie Dyskusje). Na niektórych forach będzie warto zarejestrować się, by udzielić odpowiedzi Internaucie, jednocześnie przemycając link do Twojej strony.

Końcowa uwaga do strategii pozyskiwania darmowych linków

Pamiętaj, że jak z każdą techniką pozycjonowania, efekty widoczne są w Google dopiero po kilku tygodniach. Ten sposób ma jednak taką zaletę, że trochę osób wejdzie na naszą stronę od razu, czego nie osiągniemy zamieszczając odnośniki w katalogach stron lub kupując je na Allegro (co zdecydowanie odradzam).

Zdjęcie autora: Krzysztof Trynkiewicz - Manager pozycjonowania

Autor: Krzysztof Trynkiewicz - Manager SEO w agencji Sukces Strony

Manager pozycjonowania z 15-letnim doświadczeniem opartym na pracy przy kilkuset projektach, w tym międzynarodowych z ruchem powyżej 150 milionów miesięcznych użytkowników. Analityk sklepów internetowych, programista, autor publikacji prasowych, wywiadów w telewizji, radiu i prasie. Prelegent konferencji. Nadzorca systemu WordPress w Polsce. Absolwent kierunku Informatyka na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pozycjonujemy strony internetowe. Od 5 lat w czołówce Polski!

Pozycjonowanie stron internetowych

Od 5 lat i obecnie zajmujemy miejsce w ścisłej czołówce w wynikach wyszukiwania Google wyrażenia "pozycjonowanie stron internetowych" na całą Polskę, wyprzedzając przy tym niemal milion witryn konkurencji, która specjalizuje się dokładnie w oferowaniu pozycjonowania.

Jeśli Ty też chcesz osiągnąć sukces, zapoznaj się z naszą ofertą pozycjonowania stron internetowych lub jeśli chcesz pozycjonować samodzielnie - z naszym kursem pozycjonowania bez nauki informatyki!