Tworzenie i pozycjonowanie stron internetowych, które dostarcza Klientów

Wszystko o pozycjonowaniu stron internetowych w wyszukiwarkach

Pozycjonowanie stron internetowych

Zdjęcie dzięki uprzejmości Christiana Ferrari

Pozycjonowanie - zwane także SEO - to długotrwały proces, który owocuje podwyższeniem rankingu strony internetowej w wynikach wyszukiwania, co z kolei przekłada się na wielokrotne zwiększenie liczby odwiedzin (a więc i potencjalnych klientów) witryny.

Pozycjonowanie daje potencjalny zysk rzędu dziesiątek tysięcy złotych, jednak źle przeprowadzone oznacza utratę czasu i pieniędzy. Za chwilę dowiesz się, w czym tkwi sekret.

Na przeczytanie artykułu przeznaczysz kilka minut, a pomoże Ci on oszczędzić wiele tygodni i wiele tysięcy złotych.

Dowiesz się między innymi, na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy o pozycjonowanie, jak odróżnić profesjonalistę od amatora, na czym polega ta usługa, jaki jest procentowy podział liczby kliknięć na kolejne pozycje w wyszukiwarce oraz czym różni się pozycjonowanie od wykupienia reklamy.

Pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarce a jej popularność

Źródła ruchu na stronach WWW

Obecnie niemal na każdej witrynie około 85% ruchu pochodzi z wyników wyszukiwania pewnych słów (fraz), zwanych kluczowymi, w wyszukiwarce Google. Żadna reklama (włączając w to radio, prasę i telewizję) nie daje takich efektów, jak wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania. Jest to również najtańsza, spośród wymienionych, forma reklamy.

Trzeba przy tym pamiętać, że Internauci wpisują różne sformułowania do wyszukiwarki, zaś pozycjonowanie odbywa się dla każdej frazy osobno. Oznacza to, że jeśli nawet wypozycjonujemy stronę tak, by była na pierwszej pozycji po wyszukaniu frazy "zdrowa żywność", nie będzie ona musiała być wysoko dla "zdrowego jedzenia".

Strona WWW może być skutecznie wypozycjonowana dla kilku takich fraz, dlatego należy wybrać jak najbardziej odpowiednie (i popularne) dla naszej witryny. Propozycje w tym względzie powinien podać sama firma pozycjonująca - dysponuje ona narzędziami, które podają szacunkową miesięczną liczbę wyszukań różnych fraz, dostarczaną bezpośrednio przez firmę Google.

Zdecydować powinniśmy się oczywiście na te najpopularniejsze, jednak należy mieć na uwadze, że niektóre słowa kluczowe są już pozycjonowane przez innych i zajęcie korzystnej pozycji będzie na tyle czasochłonne, że nieopłacalne. Przykładowo, zamiast pozycjonować stronę dla "nieruchomości", lepiej zrobić to dla "nieruchomości kraków" lub "tanie nieruchomości". Zazwyczaj bowiem lepsza jest pierwsza pozycja w mniej popularnych frazach, niż czwarta w najczęściej wyszukiwanych.

Pozycja w wynikach wyszukiwania a odwiedzalność strony

Klikalność wyników wyszukiwania w Google

Powyżej widzisz mapę kliknięć w wynikach wyszukiwania Google, która wygląda tak samo niemal dla każdego zapytania. Obszary czerwone są klikane najczęściej. Zdecydowanie najwięcej wejść notuje strona będąca na pierwszej pozycji wyników, zaś kolejne są odwiedzane znacznie rzadziej.

Przykładowo, jeżeli na pierwszą pozycję wejdzie 10.000 osób miesięcznie, to na drugą już tylko 2.000, na trzecią 1.500 itd... Inne często klikane obszary to pole, w które wprowadza się zapytanie oraz reklamy płatne po prawej stronie wyników.

Procentowy podział kliknięć na wyniki wyszukiwania Google

Powyższy obrazek pokazuje procentowy podział kliknięć (oraz czasu przebywania na stronie docelowej) dla kolejnych pozycji wyników wyszukiwania.

Jak widzimy, niezwykle istotne jest, na którym miejscu jest nasza strona. Tylko trzy pierwsze pozycje są warte naszej uwagi i pieniędzy włożonych w pozycjonowanie - dalsze to ledwie ułamek możliwej do osiągnięcia liczby odwiedzin.

Wystrzegajmy się więc ofert pozycjonowania zakładających osiągnięcie jednego z pierwszych dziesięciu miejsc (potocznie określanych top 10). Optymalnie powinniśmy zawierać umowę na osiągnięcie jednego z trzech pierwszych miejsc. Dlaczego nie na top 1, czyli tylko pierwszej pozycji? Ponieważ sposób opracowania rankingu jest znany tylko firmie Google, a nie firmom pozycjonującym, więc nie mogą one zagwarantować dokładnego wyniku. Dodatkowo na rynku działa konkurencja, która też dąży do czołowych miejsc. Firma pozycjonująca określa więc pewien przedział, który uważa, że osiągnie.

Top 10 nie jest więc niczym wielkim z punktu widzenia wzrostu liczby odwiedzin, ani (zazwyczaj) z punktu widzenia trudności dla firmy pozycjonującej. Prawdziwa walka zaczyna się dopiero w czołowej trójce, zaś dla najbardziej popularnych fraz - w czołowej piątce wyników.

Uwaga: powyższe zasady dotyczą sytuacji, w której witryna pozycjonowana jest tylko na kilka fraz. Istnieje także możliwość pozycjonowania na dziesiątki, a nawet setki fraz, które łącznie przynoszą większy ruch, niż kilka bardzo popularnych wyrażeń. Konkretne miejsce nie ma wtedy znaczenia - liczy się sumaryczna liczba wizyt na stronie.

Więcej na temat takiego bezpieczeniejszego i pewniejszego pozycjonowania przeczytasz w artykule: Jak wypozycjonować stronę?.

Cena pozycjonowania - ile kosztuje SEO?

Opracowaliśmy lepszą, tańszą i pewniejszą formę promocji stron - zapoznaj się z naszą ofertą zwiększania ruchu.

Pozycjonowanie, czyli SEO (ang. Search Engine Optimisation) zazwyczaj kosztuje 500 - 5000 złotych miesięcznie, jednak zdarzają się wyższe ceny i czasami są uzasadnione. Z pewnością powinniśmy rozważyć każdą ofertę. Na cenę ma wpływ głównie popularność wybranych słów kluczowych, bowiem określa ona konkurencję, którą będzie musiała przezwyciężyć firma pozycjonująca. Ważne jest też tzw. zaplecze, czyli strony i narzędza, którymi dysponuje firma pozycjonująca (o nich poniżej) - profesjonaliści wyceniają się drożej.

Można także użyć innego podejścia - przeczytaj, jak wypozycjonować stronę za darmo.

Nie warto natomiast zlecać pozycjonowania poniżej 500zł miesięcznie - takie ceny mają jedynie amatorzy, którzy przyniosą więcej problemów, aniżeli korzyści.

Na co zwrócić uwagę, zawierając umowę o pozycjonowanie?

Większość firm pozycjonujących oferuje swoje usługi w ramach tzw. płatności za efekty. Oznacza to, że nasza strona jest pozycjonowana, ale płacimy tylko, jeśli efekt (czyli określona pozycja w wynikach wyszukiwania) zostanie osiągnięty.

Teoretycznie brzmi to świetnie, jednak należy zwrócić uwagę na szczegóły. Efekty pozycjonowania widoczne są zazwyczaj najwcześniej po trzech miesiącach, przy czym firmy pozycjonujące dla bezpieczeństwa wpisują w umowie okresy roczne. Jest to czas, który oni mają na osiągnięcie efektów.

Przypuśćmy jednak, że po 6 miesiącach nasza strona wciąż jest na odległej pozycji w wynikach wyszukiwania. Widzimy wtedy, że firma nie jest w stanie wywiązać się z umowy. Nie możemy jednak zlecić pozycjonowania komuś innemu aż do końca rzeczonego roku (czyli przez okres kolejnych sześciu miesięcy), ponieważ jeśli druga firma osiągnie efekty, to pierwsza również równocześnie spełni założenia swojej umowy, a więc będziemy musieli zapłacić obydwu podmiotom! Reasumując, by nie przepłacać, będziemy musieli poczekać na wygaśnięcie pierwszej umowy, zanim zawrzemy kolejną.

Teoretycznie nawet jeśli firma pozycjonująca nie osiągnie efektów, nie stracimy pieniędzy. W praktyce jednak stracimy mnóstwo czasu (do roku), a jak wiemy: czas to pieniądz. Przez ten rok nasza witryna mogłaby być oglądana dosłownie setki tysięcy razy. Potencjalnie więc straty są ogromne.

Z tego powodu istotne jest, by w umowie o pozycjonowanie oparte o efekt zawrzeć informację o opłacie karnej w razie nieosiągnięcia wyników. Dla osiągnięcia jednego z top 3 miejsc w ciągu roku sugerujemy dwa minimalne wymogi: osiągnięcia przynajmniej 7 pozycji po 6 miesiącach oraz przynajmniej 5 pozycji po 9 miesiącach. Jeżeli firma pozycjonująca nie osiągnie takich wyników, powinna zapłacić nam odszkodowanie. Jego wysokość wyceńmy sami - można realnie założyć, że przez niewywiązanie się z umowy stracimy przynajmniej kilku, a często kilkunastu klientów. Dodatkowo w przypadku nieprzekroczenia minimalnych progów musimy mieć możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy.

Określenie powyższych progów dodatkowo uchroni nas przed amatorami (których niestety jest zdecydowana większość), którzy dopiero uczą się fachu, i dla których dotychczas jedynym efektem niewywiązania się z umowy była strata kilkunastu godzin.

Pamiętaj również, by w umowie zawrzeć informację o wersji językowej wyników wyszukiwania. Google prezentuje bowiem inne wyniki w zależności od określonego języka. I tak fraza "public relations" będzie dawała inne wyniki przy wyszukiwaniu ogólnoświatowym, a inne przy zawężeniu do języka polskiego.

Optymalizacja strony internetowej - czym jest i czy jest potrzebna?

Firma pozycjonująca prawdopodobnie zaproponuje także jednorazową usługę optymalizacji naszej strony internetowej. Optymalizacja oznacza w tym przypadku modyfikację kodu naszej strony, by treść była łatwiej przyswajalna dla wyszukiwarki, zaś widoczna bez zmian dla Internauty.

Optymalizacja jest istotna - należy ją wykonać.

Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych?

Ranking wyników wyszukiwania oparty jest w większości nie na samej treści strony, lecz na jej reputacji. Dla Google istotne jest, ile osób poleca naszą stronę, czyli ile odnośników do naszej witryny znajduje się na innych stronach WWW. Bardzo ważne jest też, pod jakim napisem znajduje się odnośnik do naszej witryny.

Przykładowo, jeżeli na innej witrynie pojawi się odnośnik o taki: https://sukcesstrony.pl, to wyszukiwarka natrafiając na niego uzna, że ktoś poleca tę stronę i tym samym podwyższy jej ogólną wartość. Dużo więcej da natomiast link następujący: SukcesStrony - tworzenie i pozycjonowanie witryn, który wprawdzie kieruje pod ten sam adres, ale jest inaczej opisany - słowami. Wyszukiwarka podwyższa w tym przypadku ranking strony docelowej dla słów, których użyliśmy do opisu odnośnika.

W praktyce więc, jeśli zlecamy pozycjonowanie dla frazy "nieruchomości kraków", to firma pozycjonująca umieści na różnych witrynach odnośniki do naszej strony, opisując je np. "nieruchomości kraków", czy "nieruchomości w krakowie". Użyje ona przy tym lekko różniących się opisów, ponieważ zbyt często powtarzający się, identyczny odnośnik, zostanie wykryty przez wyszukiwarkę jako sztuczne zawyżanie wyników, a wtedy nie zostanie on użyty do podwyższenia rankingu strony.

Google szukając odnośników na innych witrynach liczy, że umieszczali je ludzie, faktycznie polecając naszą stronę. Pozycjonowanie jest więc lekkim naciąganiem tych zasad, ponieważ sami polecamy swoje usługi, sprytnie to ukrywając.

Wartość, o którą zostanie podwyższony ranking naszej strony, zależy od rankingu witryny, która do nas odsyła. Można więc iść na jakość (np. jeden odnośnik, ale na stronie głównej Onetu), lub na ilość. Pozycjonerzy dysponują zazwyczaj sieciami dziesiątek, a czasem tysięcy własnych (mało popularnych) stron, na których umieszczają odnośnik do naszej witryny. Czasami także wykorzystują cudze witryny, jak fora dyskusyjne. Z tego też względu pozycjonowanie trwa tak długo - wyszukiwarka (nazywana robotem) musi odwiedzić te wszystkie strony, zauważyć zmiany i odpowiednio podwyższyć nasz ranking.

Jak odróżnić pozycjonera amatora od profesjonalisty?

Istnieją programy, jak Adder, które oferują umieszczenie naszego odnośnika na tysiącach stron WWW. Brzmi to kusząco i wiele osób nabiera się na taką wizję. Również wielu amatorów pozycjonowania kupiwszy taką aplikację oferuje swoje usługi innym firmom bezpośrednio lub przez aukcję na Allegro.

W praktyce jednak strony, na których taki program umieszcza odnośniki, są od dawna znane wyszukiwarce jako nierzetelne i nie są brane pod uwagę przy opracowywaniu rankingu. Odnośniki więc faktycznie trafiają na tysiące stron, jednak ich wartość jest zerowa. Mało tego, wykrycie przez wyszukiwarkę Google takiej próby manipulowania wynikami wyszukiwania może zakończyć się karą dla witryny, włącznie z całkowitym jej usunięciem z Google.

Nas, jako zleceniodawców, interesują profesjonaliści, którzy mają swoje sieci stron internetowych, najlepiej o oryginalnej treści. Bardziej pewna jest bowiem jakość, aniżeli ilość.

Nie bójmy się więc zapytać firmę pozycjonującą o adresy stron, którymi dysponuje. Jeżeli jednak uważa, że może wywiązać się z zadania bez posiadania własnej sieci witryn (czyli w oparciu o publikowanie treści tekstowych lub umieszczanie komentarzy na forach dyskusyjnych itp.), możemy jej pozwolić wykazać się, pamiętając o możliwości rozwiązania umowy przed czasem.

Pozycjonowanie stron WWW a reklamy w Internecie

Wykupienie reklamy np. na Onecie nie zmieni naszej pozycji w wyszukiwarce. Odnośniki takie są bowiem specjalnie oznaczone jako reklamy odpłatne, a nie jako strony, które poleca Onet. Wyszukiwarka potrafi więc odróżnić płatną reklamę od polecenia i z tego względu pozycjonowanie to co innego, niż reklama.

W przypadku pozycjonowania, wejścia na naszą stronę będą pochodzić z wyszukiwarki, zaś w przypadku reklamy - z serwisu, na którym się reklamujemy. Reklama daje też natychmiastowy efekt, natomiast pozycjonowanie jest długofalowe (czyli tańsze, zaś jego efekt utrzymuje się często przez kilka miesięcy nawet po rozwiązaniu umowy z firmą pozycjonującą).

Skuteczne pozycjonowanie stron WWW przez Public Relations

Pozycjonowanie dla określonych uprzednio słów kluczowych nie jest jedyną alternatywą dla reklamy w Internecie. Niezwykle skuteczne, aczkolwiek przynoszące efekty dopiero po wielu miesiącach, jest pozycjonowanie z wykorzystaniem artykułów promujących zleceniodawcę, czyli przy użyciu Public Relations i wysokiej jakości stron odsyłających.

Można także oszczędzić na specjaliście do spraw PR i wypozycjonować stronę własnoręcznie stworzoną treścią, co jest najlepszym obecnie rozwiązaniem. Jego zalety to brak kosztów oraz fakt, że dosłownie każdy może je przeprowadzić, bez posiadania specjalistycznej wiedzy. Z drugiej strony, aby taki zabieg był skuteczny, będziemy musieli poświęcić na niego kilka godzin tygodniowo.

O tej formie promocji przeczytasz w artykule Jak wypozycjonować stronę.

Zdjęcie autora: Krzysztof Trynkiewicz - Manager pozycjonowania

Autor: Krzysztof Trynkiewicz - Manager SEO w agencji Sukces Strony

Manager pozycjonowania z 15-letnim doświadczeniem opartym na pracy przy kilkuset projektach, w tym międzynarodowych z ruchem powyżej 150 milionów miesięcznych użytkowników. Analityk sklepów internetowych, programista, autor publikacji prasowych, wywiadów w telewizji, radiu i prasie. Prelegent konferencji. Nadzorca systemu WordPress w Polsce. Absolwent kierunku Informatyka na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pozycjonujemy strony internetowe. Od 5 lat w czołówce Polski!

Pozycjonowanie stron internetowych

Od 5 lat i obecnie zajmujemy miejsce w ścisłej czołówce w wynikach wyszukiwania Google wyrażenia "pozycjonowanie stron internetowych" na całą Polskę, wyprzedzając przy tym niemal milion witryn konkurencji, która specjalizuje się dokładnie w oferowaniu pozycjonowania.

Jeśli Ty też chcesz osiągnąć sukces, zapoznaj się z naszą ofertą pozycjonowania stron internetowych lub jeśli chcesz pozycjonować samodzielnie - z naszym kursem pozycjonowania bez nauki informatyki!