Tworzenie i pozycjonowanie stron internetowych, które dostarcza Klientów

Menu

Który CMS jest najlepszy: WordPress, Joomla, Drupal, czy inny?

Który CMS jest najlepszyZdjęcie dzięki uprzejmości Ambro

Współczesne strony internetowe zawsze opiera się na systemie CMS. Jeśli termin ten nie jest Ci znany, przeczytaj: co to jest CMS? W skrócie, system takie umożliwia samodzielne modyfikowanie treści witryny bez znajomości programowania.

Wielu naszych Klientów pyta nas, który CMS jest najlepszy: WordPress, Joomla, Drupal, TYPO3, czy może jakiś inny, np. stworzony od podstaw przez wykonawcę strony (nazywamy to autorskim CMSem)?

W dzisiejszym artykule obiektywnie i jednoznacznie wskażemy, jaki CMS wybrać dla różnego rodzaju projektów w 2015 roku, podając konkretną argumentację.

Na co zwrócić uwagę, wybierając CMS?

Prawda jest taka, że w każdym CMSie można wykonać taką samą witrynę i osiągnąć te same cele.

Wszelkie kwestie wygody w użytkowaniu i intuicyjności są obecnie na podobnym poziomie tak w Joomli, jak w WordPressie, Drupalu, TYPO3, czy innym CMSie, a przynajmniej nie różnią tych systemów na tyle, by z któregoś z nich z tego powodu zrezygnować.

Wybór systemu zarządzania treścią powinien więc opierać się na następujących wskazówkach:

 • im łatwiej dany CMS da się dopasować do Twoich wymagań, tym szybciej strona powstanie i tym mniejszy będzie koszt jej stworzenia,
 • im popularniejszy jest system, tym więcej programistów będzie mogło w przyszłości rozbudować witrynę, zaś konkurencja między nimi obniży cenę,
 • nie należy wybierać systemów, które tracą na popularności, ponieważ projekty te zmierzają ku zamknięciu - jest to ślepa uliczka, w którą nie ma sensu wkraczać.

Który CMS jest najlepszy?

Znając powyższe realia, jednoznacznie można wskazać, że najlepszy CMS to WordPress.

Po pierwsze, jest to najpopularniejszy CMS. Wedle danych serwisu BuildWith 54% stron zbudowanych na CMSach używa właśnie WordPressa, zaś wedle danych W3Techs - aż 61%. Dla porównania następne w kolejności Joomla i Drupal mają po zaledwie kilka procent udziału w rynku systemów zarządzania treścią.

Duża popularność oznacza dużą liczbę dostępnych dodatków do systemu. Dodatki te to gotowe rozwiązania, które np. wzbogacają stronę o system rezerwacji lub w przekształcają witrynę w katalog ogłoszeń nieruchomości. Ogólnie więc, dodatki pozwalają szybciej i taniej dostosować CMS do Twoich wymagań. Można się domyśleć, który CMS jest najlepszy pod tym względem.

WordPress posiada 35 tysięcy dodatków - najwięcej spośród wszystkich systemów zarządzania treścią. Drupal ma ich o połowę mniej, bo 16 tysięcy. Joomla ma 8 tysięcy modułów, zaś TYPO3 - tylko 1 tysiąc. Autorskie CMSy mają zazwyczaj po kilka - kilkanaście dodatków, co oznacza, że wszelkie nietypowe funkcje trzeba zaprogramować od nowa, co podnosi koszty i czas realizacji. Najmniejsze koszty i czas realizacji wiążą się więc z WordPressem.

Wreszcie, witryna musi być łatwa do rozbudowania w przyszłości przez wielu programistów w szybkim czasie i po niskiej cenie. System autorski jest tego przeciwieństwem, ponieważ wykonawca będzie musiał nauczyć się czyjegoś kodu i dostosować do niego. Z wymienionych systemów tylko WordPress zyskuje na popularności - wszystkie inne tracą, co obrazuje poniższy wykres od firmy Google oraz wykres ze strony W3Techs.

Wyjątki od reguły

W 95% przypadków WordPress będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej witryny.

Na pozostałe 5% przypadków, w których można wybrać inny CMS, składają się następujące sytuacje:

 • inny CMS ma dodatek realizujący dokładnie to zadanie, które chcesz, a WordPress takiego dodatku nie posiada (co praktycznie się nie zdarza),
 • strona jest na tyle skomplikowana i nietypowa, że łatwiej zbudować ją od podstaw na autorskim kodzie, niż dostosowywać CMS do wymagań projektu (bardzo sporadyczna sytuacja, występująca np. przy tworzeniu serwisów ogłoszeniowych, aukcyjnych),
 • strona jest sklepem internetowym (WordPress umożliwia sprzedaż dzięki świetnemu i darmowemu dodatkowi WooCommerce, ale jego pozycja na rynku systemów sklepowych dopiero rośnie).

Szczerze przyznajemy także, że Drupal w jednym aspekcie jest bardziej popularny, niż WordPress - obecnie obsługuje więcej stron o dużym natężeniu ruchu, co wynika z jego dawnej popularności i przeszłej skłonności rządów do używania go na swoich stronach.

Nie jest zaś prosto stronę o dużym ruchu przenieść na nowy system, stąd mimo malejącej popularności Drupala i wyraźnie rosnącej WordPressa, jeszcze przez jakiś czas w tej jednej statystyce Drupal pozostanie lepszy. Należy jednak mieć świadomość, że jest to efekt przeszłości, a nie teraźniejszości lub przyszłości, w których WordPress wiedzie absolutny prym.

Najlepszy CMS wybrany, a wykonawca?

Z przyjemnością informujemy, że nasza firma jest odpowiedzialna za oficjalną polską wersję systemu WordPress (patrz: sekcja Autorzy w najnowszej wersji WordPressa).

Autorzy WordPress Polska

Jesteśmy także odpowiedzialni za polską wersję najpopularniejszego dodatku do pozycjonowania tego CMSu - WordPress SEO, a także kilkunastu innych popularnych dodatków.

Wiesz już, który CMS jest najlepszy. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym wykonaniu, wybierz firmę, która go współtworzy - Sukces Strony. Zachęcamy do poznania naszej oferty zakładania witryn.

Darmowa książka dla planujących zakup strony internetowej

Książka Zamawianie stron i sklepów internetowych od A do Z

Jeśli planujesz zakup strony, koniecznie pobierz i przeczytaj naszą książkę elektroniczną "Zamawianie stron i sklepów internetowych od A do Z". Dowiesz się z niej między innymi:

 • które oprogramowanie wybrać
 • jak sprawdzić wykonawcę
 • jakie są całkowite koszty
 • co będzie potrzebne
 • na co zwrócić uwagę
 • jak założyć stronę wielojęzyczną
 • co zagwarantuje sukces sklepu
 • jakie treści muszą znaleźć się na stronie

Kliknij, by pobrać książkę ZA DARMO!