Tworzenie i pozycjonowanie stron internetowych, które dostarcza Klientów

Co to jest VPS? Co to jest Serwer Dedykowany? Kiedy go kupić? Który jest najlepszy w 2021 roku?

Co to jest VPS i Serwer Dedykowany?

Musisz dowiedzieć się, co to jest VPS i co to jest serwer dedykowany, jeśli Twoja strona internetowa: nie działa, długo się ładuje, nie chce się aktualizować, wczytuje się tylko częściowo. W takiej sytuacji zapewne czas na zmianę standardowego serwera hostingowego na serwer VPS lub serwer dedykowany.

Problemy w działaniu witryn często są spowodowane przekraczaniem limitów serwerów hostingowych. Rozwiązaniem jest zmiana serwera na VPS lub serwer dedykowany, które są bardziej wydajnymi usługami.

Z tego artykułu dowiesz się:

Treść artykułu jest aktualna. Ostatnia modyfikacja: 4 stycznia 2021 roku.

Co to jest hosting współdzielony?

Zakładając stronę internetową zawsze najpierw wykupuje się najtańszą możliwość jej utrzymywania i obsługi, czyli zwyczajny hosting współdzielony. Zapewne taką właśnie usługę masz teraz wykupioną.

Hosting współdzielony to utrzymywanie plików strony internetowej na komputerze (zwanym serwerem) i całodobowe wysyłanie ich do odwiedzających. Komputer ten obsługuje także innych klientów firmy hostingowej. Jeśli ich witryny przysparzają problemów lub spowalniają serwer, to może to także negatywnie wpłynąć na działanie Twojej strony.

W związku z tym współdzielone serwery hostingowe mają nakładane pewne limity, które mają ograniczyć szkodzenie innym klientom. Limity różnych parametrów dokładnie opisane są w artykule: Co to jest hosting?

Potocznie przyjęło się, że jeśli mówi się sam wyraz hosting bez bliższego precyzowania, to ma się na myśli hosting współdzielony.

Kiedy zmienić hosting na VPS lub serwer dedykowany?

Współdzielony serwer hostingowy należy zmienić na VPS lub serwer dedykowany, jeśli występuje jeden z poniższych problemów:

 • Twoja dotychczasowa firma hostingowa przysłała przynajmniej jeden e-mail z ostrzeżeniem, że przekroczyłeś parametry (limity) serwera,
 • wyświetlany jest błąd zawierający wyrażenia: błąd 500internal server errorerror 502, błąd 503service unavailable, błąd 504błąd 507błąd 509, limit exceededmemory limitlimit pamięci RAMbaza danychMySQLtimeoutgatewayforbidden,
 • Twoja strona internetowa nie ładuje się wcale,
 • zamiast treści witryny widoczna jest biała, pusta strona,
 • Twoja witryna ładuje się częściowo (np. widoczne jest tylko menu, bez właściwej treści),
 • strona działa powoli,
 • nie docierają do Ciebie e-maile lub nie da się wysłać e-maila z Twojego konta,
 • witryny lub dodatku do niej nie da się zakutalizować,
 • do strony - np. systemu WordPress - nie da się zalogować (co wskazuje na możliwość zablokowania pewnych funkcji z powodu przekroczenia limitów serwera),
 • nie da się złożyć lub zrealizować zamówienia w Twoim sklepie internetowym.

Nie ma reguły co do tego, ile odwiedzin miesięcznie musi mieć strona, by trzeba było zmienić jej serwer hostingowy. Zależy to bowiem od efektywności jej kodu programistycznego. Źle zaprogramowana strona może przekroczyć limity przy jednorazowym jej otwarciu.

Dla typowych stron opartych np. o system WordPress można jednak przyjąć, że powyżej 40 tysięcy odwiedzin miesięcznie mogą już pojawiać się przekroczenia limitów.

Najlepiej jednak sprawdzić, czy występuje choć jeden z wyżej wymienionych problemów. Jeśli tak, jest bardzo duża szansa, że trzeba zmienić serwer na lepszy.

Czasami wystarczy tylko kupić droższy pakiet hostingu współdzielonego u obecnego dostawcy, co zwiększy limity. W praktyce jednak zazwyczaj różnice między pakietami są na tyle niewielkie, że problemy albo wciąż będą występować, albo powrócą po kilku miesiącach. Nie zawsze także droższy pakiet hostingu współdzielonego podniesie limit akurat tego parametru, który strona przekracza.

Co to jest VPS?

VPS (ang. Virtual Private Server, czyli wirtualny, prywatny serwer) to komputer, który służy do trzymania plików strony internetowej i wyświetlania jej odwiedzającym. Jest więc tym samym, co hosting współdzielony, ale ma znacznie lepsze parametry i mniej ograniczeń. Niekiedy do zarządzania nim potrzebny jest informatyk zatrudniony na stałe, zwany administratorem.

VPS przede wszystkim ma wyższe limity 2 najważniejszych parametrów, od których zależy bezawaryjne działanie stron internetowych: pamięci RAM na 1 proces oraz całkowitej dostępnej pamięci RAM. Od tych parametrów zależy, jak rozbudowana pod względem technicznym może być witryna, a także - ilu użytkowników może jednocześnie obsłużyć. Proste objaśnienie tych i innych ważnych dla serwera cech znajdziesz w artykule: Co to jest hosting? Parametry ofert hostingowych.

Wspomnieliśmy także, że VPS ma mniej ograniczeń technicznych, niż hosting współdzielony. Firma informatyczna może go niemal dowolnie skonfigurować, przystosowując do potrzeb projektu. Jednocześnie jest to największa wada serwerów hostingowych VPS - prawie zawsze trzeba najpierw przygotować serwer, by obsługiwał nawet najbardziej podstawowe funkcje, jak obsługa stron, przesyłanie e-mailów i filtrowanie niechcianych listów reklamowych. Hostingi współdzielone mają takie usługi wbudowane bez potrzeby jakiejkolwiek konfiguracji.

W dodatku po pierwszym zainstalowaniu i ustawieniu serwera VPS trzeba na bieżąco aktualizować jego oprogramowanie i zabezpieczenia. W praktyce więc niemal zawsze trzeba mieć zatrudnionego na stałe informatyka, który będzie zarządzał serwerem.

Na szczęście jest możliwość korzystania z serwera VPS bez potrzeby zatrudniania administratora i posiadania wiedzy informatycznej. Szczegóły znajdują się poniżej, w sekcji: Który VPS jest najlepszy?

VPS (jak wskazuje rozwinięcie tego skrótu: Virtual Private Server) jest serwerem prywatnym, czyli niektóre jego parametry są przeznaczone wyłącznie na Twój użytek, zgodnie z Twoimi prywatnymi potrzebami, a nie są współdzielone, jak w standardowym hostingu.

Jednocześnie jest on jednak wirtualny, co oznacza, że nie jest to zupełnie osobny komputer, przygotowany całkowicie pod Twoje potrzeby. Na tym samym komputerze są także serwery VPS innych klientów, które mogą przynajmniej część parametrów współdzielić. VPS także współdzieli więc niektóre zasoby z innymi klientami firmy hostingowej i ich witryny mają (niewielki, ale jednak) wpływ na działanie Twojej strony.

Ze względów technicznych serwery VPS nie miewają nielimitowanych przestrzeni dyskowych na pliki (co posiada hosting współdzielony), ale oferują jej zupełnie wystarczająco - kilkadziesiąt lub kilkaset GB (czytaj: gigabajtów). W razie potrzeby bardzo duże pliki umieszcza się na zewnętrznym, szybszym serwerze (zwanym CDN), by odciążyć główną maszynę, co wcale nie jest trudne. Prawie na pewno wystarczy Ci jednak oferowana standardowo przestrzeń dyskowa.

VPS jest jednak znacznie lepszą i wydajniejszą usługą, niż standardowy hosting współdzielony.

Cechy i różnice hostingu współdzielonego, VPSów i serwerów dedykowanych dla ułatwienia przedstawiamy w tabeli porównawczej w dalszej części artykułu.

Ile kosztuje VPS?

Przypomnijmy, że standardowy hosting współdzielony kosztuje około 100 - 600 zł rocznie.

Serwery VPS kosztują od 300 do 2000 zł rocznie, ale Uwaga! Zazwyczaj w cenie do 1000 zł rocznie otrzymuje się VPS z parametrami gorszymi, niż w tańszym hostingu współdzielonym w tej samej firmie hostingowej. Wyższa cena serwera VPS wynika tutaj z mniejszych ograniczeń technicznych i możliwości skonfigurowania oprogramowania pod swoje potrzeby.

Prawie zawsze zaś zmienia się hosting współdzielony na VPS po to, by mieć wyższe limity parametrów. Faktycznie jednocześnie lepsze parametry i mniejsze ograniczenia techniczne uzyskuje się przy cenach od 1000 do 2000 zł rocznie.

Który VPS jest najlepszy?

Największym kosztem serwera VPS jest jednak potrzeba zatrudnienia na stałe administratora do konfiguracji i bieżącej aktualizacji oprogramowania. Ponieważ koszt jest ogromny (od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł rocznie), to przeprowadziliśmy poszukiwania serwera VPS, który by był skonfigurowany automatycznie tak, jak hosting współdzielony i nie wymagał administratora.

W Polsce nie znaleźliśmy ani jednej takiej oferty. Na szczęście można kupić VPS od amerykańskiej firmy DreamHost, która jest jednym z największych dostawców hostingu na świecie. Serwerem VPS zarządza się identycznie, jak hostingiem współdzielonym, z tą różnicą, że można łatwo zwiększać pewne limity.

Używamy serwerów VPS DreamHostu dla wszystkich naszych witryn i od 2006 roku nie spotkała nas ani jedna awaria w tej firmie. Jakość usług jest fantastyczna. Ich oferta cenowa zaczyna się od ok. 600 zł rocznie.

Co to jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to osobny komputer przeznaczony wyłącznie na Twój użytek, który służy do trzymania plików strony internetowej i wyświetlania jej odwiedzającym. Służy więc do tego samego co hosting współdzielony i VPS, ale nie jest wspólny na kilku klientów firmy hostingowej, lecz zupełnie niezależny, ma lepsze parametry i brak ograniczeń technicznych. Wymaga stałego zarządzania przez administratora.

Serwer dedykowany jest najbardziej zaawansowaną i najwydajniejszą ofertą hostingową. Jego zaletą jest całkowite oddzielenie od witryn innych klientów firmy hostingowej.

Największą wadą serwera dedykowanego jest absolutna konieczność zatrudnienia na stałe przynajmniej jednego (a najlepiej kilku) administratorów.

Podobnie jak w przypadku serwerów VPS, serwery dedykowane nie mają nielimitowanych przestrzeni dyskowych - w razie potrzeby korzysta się z utrzymywania plików na zewnętrznych serwerach przeznaczonych do obsługi dużych plików (tzw. CDN).

Serwery dedykowane przeznaczone są do obsługi ogromnych witryn w sytuacji, gdy najbogatsze wersje serwerów VPS nie są wystarczające pod względem technicznym (limitów parametrów lub ograniczeń związanych z oprogramowaniem).

Często zamiast inwestować w serwer dedykowany, lepiej jest usprawnić projekt, by działał wydajniej i tym samym miał mniejsze potrzeby techniczne. W informatyce nagminnie zdarza się, że jeden napisany w kilka minut bez przemyślenia fragment kodu programistycznego może spowalniać działanie witryny o kilkadziesiąt sekund.

Przypominamy, że cechy i różnice hostingu współdzielonego, VPSów i serwerów dedykowanych dla ułatwienia przedstawiamy w tabeli porównawczej w dalszej części artykułu.

Ile kosztuje serwer dedykowany?

Ceny serwerów dedykowanych zaczynają się od 2000 zł rocznie, ale zazwyczaj kupuje się te kosztujące powyżej 6000 zł rocznie. Nie ma górnej granicy cenowej - serwer może być tak rozbudowany i składać się z tylu osobnych komputerów, ilu wymaga dany projekt.

Cena serwera zależy od tego, jaki sprzęt komputerowy będzie w nim używany (np. jaki procesor, o ilu rdzeniach, w połączeniu z jakimi dyskami twardymi itd.). Dla każdego projektu wymagania, a co za tym idzie - cena, będą inne. Projekty wymagające użycia serwerów dedykowanych zazwyczaj mają na tyle rozwinięty dział informatyczny, że będzie on potrafił określić, jakie są potrzeby techniczne.

Który serwer dedykowany jest najlepszy?

Jak wspomnieliśmy, każdy projekt będzie miał inne wymagania, więc też ciężko wskazać konkretną ofertę.

Polecamy jednak serwery dedykowane od amerykańskiej firmy DreamHost - korzystamy z ich serwerów VPS i innych usług od 2006 roku, bardzo je sobie chwaląc. Ich oferta zaczyna się od około 6000 zł rocznie.

Co to jest hosting w chmurze, czyli cloud hosting?

Hosting w chmurze (ang. cloud hosting) to usługa trzymania plików i wykonywania obliczeń dla dużych stron internetowych, gdzie cena zależna jest od łącznego rozmiaru plików i stopnia skomplikowania wykonanych obliczeń. Jest to usługa przeznaczona dla zaawansowanych projektów informatycznych, w których pracują całej dział informatyczne.

Innymi słowy, hosting w chmurze nie jest zapewne dla Ciebie (i nie jest dostępny w polskich firmach), ale wyjaśniamy ten termin dla pełności informacji w artykule.

Czym różni się hosting współdzielony od VPS i serwera dedykowanego? Porównanie

Dla jasności w poniższej tabeli zebraliśmy najważniejsze cechy i różnice między współdzielonym serwerem hostingowym, serwerem VPS i serwerem dedykowanym.

Hosting współdzielony VPS Serwer dedykowany
Cena roczna 100 - 600 zł 300 - 2000 zł Powyżej 2000 zł
Kto stosuje Większość (90%) stron internetowych Strony, którym nie wystarcza hosting współdzielony (9% wszystkich) Strony, którym nie wystarcza VPS (1% wszystkich)
Komputer Współdzielony z innymi klientami W małym zakresie współdzielony z innymi klientami Odseparowany od innych klientów
Wpływ innych klientów na działanie witryny Średni Mały Brak
Parametry Dobre Znacznie lepsze Najlepsze
Ograniczenia techniczne Są, lecz mało istotne Prawie brak ograniczeń Brak ograniczeń
Przestrzeń dyskowa Zazwyczaj bez limitów Do kilkuset GB Do kilkuset GB
Potrzeba zatrudnienia administratora Nie Tak, z wyjątkiem oferty VPS DreamHost Tak
Polecane oferty Firmy dhosting.pl lub DreamHost Serwery VPS DreamHost Serwery dedykowane DreamHost

Jak kupić zalecany VPS DreamHost?

Aby kupić polecany przez nas hosting VPS od firmy DreamHost bez potrzeby znajomości języka angielskiego, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją zamawiania usługi:

 1. Kliknij tutaj, by otworzyć stronę z ofertą VPS DreamHostu w nowym oknie.
 2. Kliknij na niebieski przycisk "Buy VPS Web Hosting" u góry strony (wyboru konkretnego pakietu dokonuje się i tak później).
 3. Na kolejnej stronie wpisz swój adres e-mail i wymyśl hasło do swojego konta, a następnie kliknij napis Continue.
 4. Wybierz pakiet hostingu VPS, który Ci najbardziej odpowiada. Zalecamy zacząć od niskiego pakietu - w razie przekroczenia limitów otrzymasz e-mail i będziesz mógł łatwo zmienić pakiet na wyższy (lub pozostać przy dotychczasowym). Kliknij na przycisk "Get this VPS" w odpowiedniej kolumnie, a następnie wybierz, czy chcesz płacić z góry co miesiąc, czy z góry co rok (wtedy jeden miesiąc jest gratis, więc roczna opłata bardziej się opłaca).
 5. W kolejnym kroku możesz wybrać, czy baza danych ma być standardowa (na serwerze współdzielonym), czy na serwerze VPS, co wiąże się z dodatkowym kosztem. My używamy standardowej opcji i nie mieliśmy żadnych problemów. Zalecamy pozostawienie pola odznaczonego i kliknięcie Continue.
 6. Teraz podaj swoje dane. Kolejno będą to: imię, nazwisko, ulica wraz z numerem budynku i lokalu, opcjonalnie drugi wiersz na adres (np. skrytkę pocztową), miasto, województwo, kod pocztowy, kraj, telefon (pamiętaj o kierunkowym do Polski: +48). Kolejne pole - na kod karty podarunkowej - pozostawiamy puste. Klikamy na "Add credit card" i wprowadzamy numer karty kredytowej lub debetowej, jej datę ważności i kod CVV (3 lub 4 dodatkowe cyfry, zamieszczone z tyłu karty). Klikamy na "Use credit card", by karta została zapisana. Poniżej widzimy podsumowanie i opcjonalny zapis na bezpłatny biuletyn e-mailowy (zalecamy pozostawić pole zaznaczone, przekazywane informacje są bardzo przydatne).
 7. Wreszcie, klikamy przycisk "Place order now". Zamówienie jest ukończone - dobra robota! Adres e-mail i hasło użyte do rejestracji możesz podać firmie, która ma przenosić Twoją witrynę z dotychczasowego hostingu.

W sporadycznych przypadkach zamiast lub oprócz kodu CVV możemy zostać poproszeni o wypełnienie formularza potwierdzającego zgodę na obciążanie karty. Jeśli tak się stanie, to drukujemy ten formularz i wpisujemy do niego kolejno: swoje imię i nazwisko, kwotę obciążenia abonamentowego (np. $165 za rok) oraz liczbę miesięcy tegoż okresu (np. 12). Uzupełnione właśnie zdanie oznacza, że zgadzamy się na pobieranie powyższej sumy za każdy okres abonamentowy. Dalej podajemy swój adres e-mail, domenę, podpisujemy się i podajemy aktualną datę. Wreszcie podkładamy kartę pod papier i rysując ołówkiem po papierze, odbijamy wypukłe dane karty (imię, nazwisko i pełny numer). Tak wypełniony formularz wysyłamy faksem do DreamHostu na numer podany na górze formularza (kierunkowy do USA: 001). Możemy też zrobić zdjęcie lub skan wypełnionego formularza i dodać je jako załącznik do formularza kontaktowego DreamHost w panelu sterowania naszego konta (z pola rozwijanego “Choose a category”, wybieramy Billing, a potem “Submit a ticket”, wpisujemy tytuł “Account activation”, treść “Please see the attached file” i po kliknięciu na “Attach files (optional)” załączamy plik, by wreszcie kliknąć na “Submit a ticket”, czyli wysłanie zgłoszenia).

DreamHost będzie automatycznie pobierał odpowiednią kwotę co każdy okres abonamentowy.

Wyjaśniliśmy, co to jest VPS i co to jest serwer dedykowany. Kolejnym krokiem jest faktyczne wykupienie odpowiedniej usługi. Dla zdecydowanej większości potrzeb wystarczający będzie VPS.

Zdjęcie autora: Krzysztof Trynkiewicz - Manager pozycjonowania

Autor: Krzysztof Trynkiewicz - Manager SEO w agencji Sukces Strony

Manager pozycjonowania z 15-letnim doświadczeniem opartym na pracy przy kilkuset projektach, w tym międzynarodowych z ruchem powyżej 150 milionów miesięcznych użytkowników. Analityk sklepów internetowych, programista, autor publikacji prasowych, wywiadów w telewizji, radiu i prasie. Prelegent konferencji. Nadzorca systemu WordPress w Polsce. Absolwent kierunku Informatyka na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Darmowa książka dla planujących zakup strony internetowej

Książka Zamawianie stron i sklepów internetowych od A do Z

Jeśli planujesz zakup strony, zobacz naszą ofertę tworzenia stron lub sklepów internetowych i koniecznie pobierz i przeczytaj naszą książkę elektroniczną "Zamawianie stron i sklepów internetowych od A do Z". Dowiesz się z niej między innymi:

 • które oprogramowanie wybrać
 • jak sprawdzić wykonawcę
 • jakie są całkowite koszty
 • co będzie potrzebne
 • na co zwrócić uwagę
 • jak założyć stronę wielojęzyczną
 • co zagwarantuje sukces sklepu
 • jakie treści muszą znaleźć się na stronie

Kliknij, by pobrać książkę ZA DARMO!