Tworzenie i pozycjonowanie stron internetowych, które dostarcza Klientów

Menu

Co to jest Hosting? Jak wybrać najlepszy Hosting?

Co to jest hosting?Zdjęcie autorstwa digitalart

Czym jest serwer hostingowy i jak go wybrać?

Hosting to udostępnienie miejsca na pracującym bez przerwy, podłączonym do Internetu komputerze (zwanym serwerem). Aby strona internetowa mogła działać, musi obsługiwać ją serwer. Jeśli ten komputer nie działa poprawnie, strona WWW będzie niedostępna. Z tego względu należy wybierać ofertę hostingową ze szczególną uwagą.

Terminem ściśle związanym z hostingiem jest uptime, czyli procentowy czas bezawaryjnego działania serwera, a tym samym obsługiwanych przez niego witryn. Prawidłowy uptime powinien wynosić 99%, co oznacza, że jeśli będziemy przeglądać naszą stronę przez określoną ilość czasu, to w 99% przypadków wyświetli się ona poprawnie.

Niektóre firmy hostingowe gwarantują swój uptime i zwracają pieniądze, jeśli wskaźnik ten spadnie poniżej zadeklarowanej wartości.

Ceny hostingu i hosting darmowy

Ceny hostingów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Wybierając ofertę najtańszą otrzymamy usługę o słabych parametrach (patrz niżej) i niskim uptime. Nawet najpiękniejsza strona może przynosić wstyd, jeśli ciągle nie działa, lub jej ładowanie trwa zbyt długo.

Rozsądny roczny zakres cenowy hostingu wynosi od 100zł do 500zł. Oferty tańsze prawdopodobnie będą przysparzać samych problemów, zaś droższe najczęściej nie są warte swej ceny.

Niektóre firmy oferują także darmowy hosting - jest to wyjście fatalne. Darmowe hostingi cechują się powolnością, ograniczeniami w ilości przesłanych danych (przez co w połowie każdego dnia nasza strona może przestać funkcjonować), a przede wszystkim - uciążliwymi reklamami.

Nie istnieją dobre darmowe lub tanie hostingi. Hosting jest usługą niezwykle istotną dla funkcjonowania strony WWW i zdecydowanie nie należy na nim oszczędzać.

Czym różnią się parametry ofert hostingowych?

W zależności od stopnia skomplikowania Twojej strony WWW, będziesz musiał wybrać hosting, który obsługuje odpowiednie technologie. Wymagania w tym względzie są w dzisiejszych czasach dosyć standardowe - wystarczy zwrócić uwagę, czy oferta zawiera technologie PHP i MySQL. Dla pewności zapytaj firmę tworzącą dla Ciebie stronę, czy to wystarczy.

Hostingi posiadają też limity przestrzeni dyskowej (podawane w MB (megabajt) lub GB (gigabajt, 1GB to ok. 1000MB)). Dla typowej strony wystarczy 200MB przestrzeni dyskowej, jednak jeśli planujesz zamieszczać na stronie dużo zdjęć lub filmy, powinieneś wybrać ofertę, która ma kilka GB.

Ostatnim istotnym parametrem jest transfer. Przez transfer rozumie się ilość danych, które mogą zostać przesłane z serwera do Internautów. Przykładowo: obrazek zajmuje 1MB i jest wysyłany do 2 Internautów przeglądających stronę. Wygenerowany przez nich transfer wynosi 2 x 1MB, czyli 2MB.

Dla typowej strony WWW wartość transferu raczej nie przekracza 20GB miesięczne, jednak bezpieczną granicą jest 40GB.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę hostingową?

Poza powyższymi cechami, trzeba upewnić się, że w razie osiągnięcia limitu przestrzeni dyskowej lub transferu nasza strona wyłączy się, a nie będzie automatycznie obsługiwać Internautów, przekraczając tym samym limit, za co będziemy płacić karę. Należy więc przeczytać umowę, a jeśli ta kwestia nie jest jasna - zapytać firmę hostingową o taki przypadek. Jeśli takie praktyki są wpisane w postanowienia umowy, najlepiej zmienić firmę hostingową na bardziej profesjonalną. Przede wszystkim wybierzmy jednak hosting o limitach, do których się nawet nie zbliżymy - ceny są takie same, wystarczy jedynie znaleźć odpowiednią ofertę.

Najlepszy hosting - którą ofertę wybrać?

Oferty polskich firm hostingowych wystarczają zazwyczaj jedynie dla stron - wizytówek, przy czym nie różnią się ceną od ofert zagranicznych. Stabilność i uptime serwerów zagranicznych są zazwyczaj także lepsze, niż polskich.

Jeśli chcesz jednak skorzystać z polskiego hostingu, wybierz Zenbox, który w najtańszej, wystarczającej na początek ofercie kosztuje 150zł brutto rocznie. Zenbox nie ma limitów na transfer lub przestrzeń dyskową - płaci się tylko na podstawie liczby odwiedzin strony, co jest bardziej przejrzyste i zrozumiałe. W ramach tej ceny Twoją stronę może odwiedzać do 5 tysięcy osób miesięcznie. Jeśli przekroczysz tą liczbę, firma skontaktuje się z Tobą, by omówić dalszą współpracę (ceny rosną proporcjonalnie z ruchem - nie będzie niespodzianek). Jest to sprawdzona przez nas firma, mająca stabilne serwery i wyjątkowy, przejrzysty sposób rozliczeń. Z tych względów polecamy Zenbox.

Jeżeli zaś język angielski nie jest Ci obcy, lepiej zainwestować w stabilniejsze serwery zagraniczne w USA.

Ogromną różnicę tworzy u takich firm jakość i czas odpowiedzi na zapytanie Klienta - w Polsce absolutnym standardem jest kilka dni, często nawet 2 tygodnie, podczas gdy zagraniczni hostingodawcy odpisują w ciągu dosłownie kilku minut. Stanie się to kwestią kluczową, gdy na stronie coś nie będzie działać. Równie istotne będzie także, kto odpisuje na pytania. W Stanach Zjednoczonych obsługą Klienta zajmują się operatorzy - programiści. W Polsce są to niestety osoby zazwyczaj bez wyższego wykształcenia kierunkowego, mogące korzystać jedynie ze spisanych przez przełożonych wzorców rozmowy (tzw. skryptów). Wymienione wady cechują zwłaszcza popularną w Polsce firmę nazwa.pl, której z tych względów nie polecamy. Borykają się oni także z problemami docierania e-mailów ich Klientów do adresatów.

Zdecydowanie odradzić należy także usługi home.pl, które chociaż popularne, nie korzysta ze sprawdzonych, bezpiecznych i darmowych rozwiązań, nieudolnie "wymyślając koło od nowa". Skutkiem takiej polityki stworzona dla nas strona często nie będzie działać na home.pl, zaś ich pomoc techniczna odmówi wsparcia z zaleceniem zbudowania prostszej strony, od nowa. Praktyki home.pl są w tym względzie karygodne.

Z naszego doświadczenia możemy polecić amerykańską firmę DreamHost (przeczytaj instrukcję zakładania hostingu bez limitu w DreamHost), będącą jedną z 15 największych firm hostingowych świata. Obsługuje ona wszystkie witryny naszej firmy.

DreamHost jest na tyle wielką korporacją, że nie nakłada limitów na powierzchnię dyskową ani transfer. Ich oferta zawiera praktycznie wszystko, czego może potrzebować firma tworząca dla Ciebie stronę, a nawet darmową domenę!

Stabilność oraz szybkość serwerów i błyskawiczna pomoc techniczna decydują o tym, że DreamHost obecnie nie ma sobie równych - jest to najlepszy hosting. Cena ich oferty to 480zł rocznie. Więcej na temat DreamHostu przeczytasz w osobnym artykule o DreamHost.

Promocja tylko dla czytelników SukcesStrony.pl - zniżka o $25 (ok. 100zł) na pierwszy rok hostingu DreamHost - zobacz szczegóły.

Co dalej? Jak połączyć hosting z domeną internetową?

Hosting działa natychmiast po zakupie, jednak do funkcjonowania strony potrzebna jest również domena internetowa. Aby domena kierowała na właściwą stronę (czyli na Twój hosting), musi zostać z nią powiązana za pośrednictwem tzw. serwera DNS. Tym jednak zajmie się firma tworząca dla Ciebie stronę WWW. Twoja domena zacznie wyświetlać stronę w ciągu 48 godzin od momentu powiązania jej z hostingiem (jest to tzw. czas propagacji domeny w Internecie).

Darmowa książka dla planujących zakup strony internetowej

Książka Zamawianie stron i sklepów internetowych od A do Z

Jeśli planujesz zakup strony, koniecznie pobierz i przeczytaj naszą książkę elektroniczną "Zamawianie stron i sklepów internetowych od A do Z". Dowiesz się z niej między innymi:

  • które oprogramowanie wybrać
  • jak sprawdzić wykonawcę
  • jakie są całkowite koszty
  • co będzie potrzebne
  • na co zwrócić uwagę
  • jak założyć stronę wielojęzyczną
  • co zagwarantuje sukces sklepu
  • jakie treści muszą znaleźć się na stronie

Kliknij, by pobrać książkę ZA DARMO!