Tworzenie i pozycjonowanie stron internetowych, które dostarcza Klientów

Menu

Co to jest Domena internetowa? Gdzie i jak kupić Domenę? Ile kosztuje?

Co to jest domena?Zdjęcie autorstwa digitalart

Planujesz stronę dla siebie lub firmy?

Niezbędna więc będzie domena internetowa. Znajdziesz tu wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Domena internetowa jest nazwą, pod którą kryje się Twoja strona WWW oraz adres poczty elektronicznej (e-mail, np. cokolwiek@twojadomena.pl). Jeśli wpiszesz poprawną nazwę domeny do paska adresu przeglądarki i wciśniesz Enter, otworzy się strona, którą dana domena reprezentuje. Przykładowo: strona, na której właśnie jesteś, ma domenę sukcesstrony.pl.

Co to jest domena internetowa?

Każda strona WWW musi mieć swoją domenę, by móc należycie funkcjonować w Internecie. Jedna strona WWW może mieć wiele domen (być dostępna pod różnymi nazwami), ale jedna domena wskazuje zawsze tylko jedną stronę. Oznacza to, że jeżeli ktoś wcześniej zarejestrował (kupił) pewną domenę, to żadna inna osoba nie może już jej zarejestrować (chyba, że okres rejestracji nie zostanie przedłużony przez pierwszego właściciela).

Końcówki domen: globalne (międzynarodowe), krajowe, lokalne i funkcjonalne

Wiesz już, co to jest domena. Zawsze składa się ona z wymyślonego przez nas ciągu znaków (litery, cyfry, znaki podkreślenia _ i minusa -), za którym następuje znak kropki i końcówka. Istnieje szeroki wybór końcówek (różnią się jedynie brzmieniem), ale najlepiej użyć najpopularniejszych: pl (typowa dla witryn w języku polskim), com (typowa dla witryn międzynarodowych), net (typowa dla witryn międzynarodowych), com.pl (typowa dla witryn w języku polskim), eu (typowa dla witryn z krajów Unii Europejskiej). W pewnych wypadkach przydatne są też nietypowe końcówki, jak tv, czy fm (np. domena rmf.fm).

Jak widać, istnieją końcówki globalne (czyli międzynarodowe, jak com, czy eu), krajowe (np. pl) i funkcjonalne (np. .travel). Końcówki .tv i .fm nie są funkcjonalne - należą odpowiednio do krajów Tuvalu i Federacji Mikronezji, ale z racji swojego brzmienia są używane przez różne media. Istnieją również końcówki regionalne (np. waw.pl dla Warszawy) ale nie przyjęły się z racji nielogicznych i długich skrótów.

Jak wybrać dobrą nazwę domeny?

W praktyce najlepiej spróbować zarejestrować nazwę swojej firmy połączoną z jedną z powyższych końcówek (ze wskazaniem na pl i com). Dobrą praktyką jest jednoczesne kupowanie domen dla wszystkich wyżej wymienionych popularnych końcówek, ponieważ istnieją firmy, które mogą zrobić to za nas, a potem żądać wysokiej kwoty za odstąpienie. Przykładowo: rejestrujemy domenę mojafirma.pl, ale mojafirma.com zostaje kilka dni później kupiona przez inny podmiot. Jeśli nasza firma stanie się międzynarodowa, będziemy chcieli odkupić domenę z końcówką com, co może nas wiele kosztować.

Chociaż domeny mogą mieć w swojej nazwie polskie znaki (np. ą, ę, ź, ó itp.), to nie są powszechnie stosowane. Zalecane jest rejestrowanie i używanie domen bez polskich "ogonków" (a więc zamiast poprzednich liter, odpowiednio: a, e, z o itp.). Zamiast spacji (odstępu) stosujemy znak minusa -. W nazwie domeny nie może występować kropka (o czym niżej). Wielkość znaków w domenie nie ma znaczenia - rejestrujemy domenę z wszystkimi znakami małymi (np. sukcesstrony.pl), a będzie ona działać także przy wpisaniu jej wielkimi literami (np. SukcesStrony.pl).

Co to jest subdomena? Czy używać przedrostka www.?

Po wykupieniu domeny będziesz mógł zakładać subdomeny. Subdomena ma identyczne właściwości, jak domena. Różni się jedynie tym, że końcówką dla subdomeny jest cała nazwa głównej domeny. Przykładowo: dla domeny onet.pl subdomeną będzie pogoda.onet.pl - po prostu przed nazwę domeny można dodać dowolny ciąg znaków i połączyć go z nią kropką. Subdomeny danej domeny może tworzyć jedynie właściciel tej domeny. Subdomena może wskazywać na zupełnie inną stronę, np. adres pl.youtube.com wskazuje na polską wersję witryny, podczas gdy youtube.com - na angielską. Tworzenie subdomen jest w pełni darmowe i nieograniczone ilościowo.

Adresy postaci www.domena.com są więc subdomenami - wpisanie przedrostka www. nie jest zazwyczaj konieczne - obecnie odchodzi się od używania go. Rejestrując domenę zapominamy więc zupełnie o tym przedrostku, a jeśli chcemy, by nasza strona była dostępna nie tylko pod adresem domena.com, lecz także pod www.domena.com, poprośmy firmę tworzącą dla nas stronę o zrobienie takiej subdomeny.

Ile kosztuje domena internetowa? Gdzie i jak kupić domenę?

Cena domeny zależy od wybranej końcówki i oferty firmy rejestrującej domenę. Często firmy te robią upust na pierwszy rok - domenę bowiem trzeba każdego roku przedłużać (jak ubezpieczenie samochodu).

Końcówki krajowe, jak pl, kosztują około 100zł rocznie, natomiast domeny globalne, jak com, czy eu - około 50zł rocznie.

Domenę należy kupić u godnego zaufania rejestratora, który nie wprowadzi do ogólnoświatowej bazy siebie jako właściciela, lecz faktycznego kupującego (czyli nas). W Polsce można polecić usługi firmy Zenbox. Ich ceny to około 80zł brutto rocznie za domenę krajową pl i 60zł brutto rocznie za domenę globalną (np. com).

Aby kupić domenę, udaj się na stronę Zenbox.pl i sprawdź, jakie połączenia nazwy Twojej firmy z końcówkami nie są zajęte, a następnie dokonaj zakupu na tamtej stronie.

Kupując domenę, dobrze jest jednocześnie kupić usługę serwera hostingowego, ponieważ obydwa te elementy są niezbędne do posiadania strony internetowej. Jeśli kupujesz te usługi w polecanej przez nas firmie Zenbox, zamów najtańszy pakiet hostingu i opłać go za rok z góry - wtedy płacisz najniższą cenę, a dopiero wraz ze wzrostem popularności Twojej strony zaproponowany zostanie Ci trochę droższy pakiet.

Warto pamiętać, że do funkcjonowania witryny niezbędna będzie także usługa "serwer hostingowy", zaś niektóre oferty hostingowe (jak firmy DreamHost dla domen globalnych, przeczytaj poradnik kupującego w DreamHost z rabatem na 100zł) oferują darmową domenę w cenie planu hostingowego.

Co dalej? Jak połączyć domenę z hostingiem?

Aby domena kierowała na właściwą stronę (czyli na Twój hosting), musi zostać z nim powiązana za pośrednictwem tzw. serwera DNS. Tym jednak zajmie się firma tworząca dla Ciebie stronę WWW. Twoja domena zacznie wyświetlać stronę w ciągu 48 godzin od momentu powiązania jej z hostingiem (jest to tzw. czas propagacji domeny w Internecie).

Mamy nadzieję, że dzięki temu objaśnieniu wiesz już, co to jest domena.

Zdjęcie autora: Krzysztof Trynkiewicz - Manager pozycjonowania

Autor: Krzysztof Trynkiewicz - Manager SEO w agencji Sukces Strony

Manager pozycjonowania z 15-letnim doświadczeniem opartym na pracy przy kilkuset projektach, w tym międzynarodowych z ruchem powyżej 150 milionów miesięcznych użytkowników. Analityk sklepów internetowych, programista, autor publikacji prasowych, wywiadów w telewizji, radiu i prasie. Prelegent konferencji. Nadzorca systemu WordPress w Polsce. Absolwent kierunku Informatyka na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Darmowa książka dla planujących zakup strony internetowej

Książka Zamawianie stron i sklepów internetowych od A do Z

Jeśli planujesz zakup strony, zobacz naszą ofertę tworzenia stron lub sklepów internetowych i koniecznie pobierz i przeczytaj naszą książkę elektroniczną "Zamawianie stron i sklepów internetowych od A do Z". Dowiesz się z niej między innymi:

  • które oprogramowanie wybrać
  • jak sprawdzić wykonawcę
  • jakie są całkowite koszty
  • co będzie potrzebne
  • na co zwrócić uwagę
  • jak założyć stronę wielojęzyczną
  • co zagwarantuje sukces sklepu
  • jakie treści muszą znaleźć się na stronie

Kliknij, by pobrać książkę ZA DARMO!