Ile Kosztuje Strona Internetowa? Sprawiedliwy Cennik

ile kosztuje strona internetowa Ile Kosztuje Strona Internetowa? Sprawiedliwy CennikZdjęcie autorstwa digitalart

Ile powinno kosztować zrobienie strony internetowej? Jaka jest cena utrzymania witryny WWW?

Ceny stron internetowych wahają się od 50 złotych do 5.000 złotych. Tak duża rozbieżność podyktowana jest kilkoma czynnikami:

 • funkcjonalnością tworzonej strony
 • profesjonalizmem wykonawcy
 • czasem wykonania

W tym artykule omówię, jak te elementy wpływają na koszt stworzenia witryny i jaka jest sprawiedliwa cena za wykonanie strony.

Ile powinna kosztować strona - wizytówka?

Funkcje, w które ma być wyposażona witryna internetowa mają bezpośrednie przełożenie na koszt jej wykonania.

Podstawowa wersja, zwana zazwyczaj "wizytówką", zawiera kilka podstron z informacjami o firmie, jej produktach lub usługach i sposobem kontaktu wraz z mapą dojazdu.

Sprawiedliwa cena za wykonanie takiej strony to 500 - 1200zł, zależnie od umiejętności graficznych wykonawcy.

Ile powinien kosztować CMS?

Obecnie prawie nie tworzy się już stron - wizytówek, ponieważ właściciele mają potrzebę edytowania treści podstron, a nie chcą płacić za każdą zmianę. W tym celu stronę - wizytówkę wyposaża się w panel administracyjny, w którym można ręcznie edytować podstrony przy pomocy narzędzi bardzo przypominających te z Worda (przyciski pogrubienia, wstawienia odnośnika itp.).

Taka "dynamiczna" strona nosi nazwę Systemu Zarządzania Treścią (powszechnie używa się skrótu CMS z angielskiego "Content Management System").

Cena CMSu powinna mieścić się w zakresie od 1000 do 2500 złotych - zależnie od tego, jak zdolny jest wykonawca i jak dużo elementów na stronie będzie można zmieniać ręcznie (np. czy będzie można dodać zupełnie nowy dział z poziomu panelu administracyjnego).

Jeśli wykonawca strony jest ekspertem i wyposaża stronę w dodatki automatycznie wspomagające pozycjonowanie (osiąganie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google), zabezpieczające stronę, robiące automatyczne kopie zapasowe na wypadek awarii i inne, to jego usługi z pewnością będą droższe - należy liczyć się z wydatkiem od 2500zł do 4000zł.

Zapoznaj się z naszą ofertą tworzenia stron, by poznać szczegóły.

Ile kosztuje sklep internetowy?

Rozbudowanymi systemami CMS są sklepy internetowe. Oprócz standardowego podziału produktów na kategorie, mogą one być wyposażone w automatyczne płatności kartą kredytową przez odwiedzających, system wystawiania faktur, automatyczny system publikacji nowych produktów jako aukcje na Allegro itp...

Sprawiedliwy cennik powinien wskazywać minimalny koszt wykonania sklepu internetowego na 2000zł (bez płatności kartą, indywidualnej szaty graficznej itp.), przy czym jeśli sklep wykonuje profesjonalista lub ma być wyposażony w powyższe moduły, to cena może wzrosnąć nawet do 10.000zł.

Alternatywnym, znacznie tańszym rozwiązaniem jest płacenie abonamentu w wysokości około 100zł miesięcznie. Oferuje to polski serwis Selly. Szerzej metodę tą opisałem w artykule o prowadzeniu sklepu internetowego - takie wyjście polecam na początek działalności handlowej w Internecie.

Koszt zrobienia portalu, serwisu aukcyjnego, ogłoszeniowego itp.

Jak widzisz, wraz ze wzrostem skomplikowania strony, rośnie jej cena.

Nietypowe strony, jak portale internetowe, serwisy aukcyjne, czy ogłoszeniowe mogą kosztować od 6.000 do kilkudziesięciu tysięcy złotych, zależnie od stawianych przed nimi wymagań.

Warto w tym przypadku zapytac o wycenę przynajmniej kilka różnych firm tworzących strony internetowe.

Koszt zrobienia strony internetowej przez amatora lub profesjonalistę

Drugim znacznym czynnikiem, od którego zależy cena strony internetowej, jest jakość wykonawcy.

W Internecie mnóstwo jest ofert zrobienia witryny za 50 - 500zł. Możesz być pewien, że taki wykonawca to amator, a jego dzieło będzie nadawało się do kosza. Pamiętaj, że strona ma reprezentować Ciebie - nie może więc wyglądać inaczej, niż świetnie.

Nie powinieneś także przepłacać. Oferty stworzenia stron powyżej limitów, które podałem, są zdecydowanie przesadzone. Nie otrzymasz za to żadnej dodatkowej jakości.

Pamiętaj, by zawsze sprawdzać jakość wykonawcy przed powierzeniem mu zlecenia. Ustalcie sprawiedliwą cenę, aby każdy z was był zadowolony.

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej zależnie od czasu?

Kwestia czasowa ma w przypadku stron internetowych raczej drugorzędne znaczenie. Wykonanie:

 • strony - wizytówki powinno zająć około tygodnia
 • CMSu może potrwać 2 - 3 tygodnie
 • sklepu internetowego pewnie zajmie miesiąc
 • bardziej nietypowej strony to kwestia kilku miesięcy

Jeśli chcesz mieć stronę w znacznie krótszym czasie, pewnie będziesz musiał dopłacić prawie o tyle procent więcej, o ile procent szybciej chcesz otrzymać gotową stronę w stosunku do powyższych norm.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Do funkcjonowania strony niezbędne jest wykupienie domeny (adresu internetowego) za 100zł rocznie i hostingu (zawsze włączonego komputera, na którym będą trzymane pliki) za około 450zł rocznie. Polecane przeze mnie firmy oferujące te usługi znajdziesz w dziale Promocje.

Wyjątek stanowi tu sklep internetowy Selly, oparty o abonament - w jego przypadku hosting i domena wliczone są w cenę.

Darmowa książka dla planujących zakup strony internetowej

wszystko o zakladaniu stron i sklepow internetowych dla firm Ile Kosztuje Strona Internetowa? Sprawiedliwy Cennik

Jeśli planujesz zakup strony, koniecznie pobierz i przeczytaj moją książkę elektroniczną "Zamawianie stron i sklepów internetowych od A do Z". Dowiesz się z niej między innymi:

 • które oprogramowanie wybrać
 • jak sprawdzić wykonawcę
 • jakie są całkowite koszty
 • co będzie potrzebne
 • na co zwrócić uwagę
 • jak założyć stronę wielojęzyczną
 • co zagwarantuje sukces sklepu
 • jakie treści muszą znaleźć się na stronie

Kliknij, by pobrać książkę ZA DARMO!